Friday, March 30, 2012

RPH SAINS TAHUN 2

Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 2


Tarikh/Hari                                :  26/3/2012(Isnin)                            
Kelas                                       :  2A                                                   
Mata pelajaran                          :  Sains
Masa                                       :  30 minit
Bil Pelajar                                :  20 orang


Tajuk                                       :  Tumbesaran Haiwan – Tidak Menyerupai Ibu Bapa

Objektif                                   :  Pada akhir pembelajaran, murid dapat
                                                   i. menyenaraikan jenis haiwan yang berlainan rupa dengan ibu 
                                                      bapa.
                                                  ii. mengenali kitaran hidup rama-rama dan katak 
                                                    
Pengetahuan Sedia Ada         :  Murid telah mempunyai pengetahuan tentang haiwan boleh
                                                  membesar secara berperingkat-peringkat dari kecil hingga
                                                   besar

Konsep                                    :  Rupa bentuk haiwan yang berlainan dengan ibu bapa,contoh
                                                   Rama-rama dan katak.
                                                 
Bahan                                      :  Buku Teks, Power Point, Buku Cerita, Lembaran kerja,

Nilai                                         :  Menyayangi haiwan

Kemahiran                              :  Kaedah bercerita, Mencirikan, Kemahiran ICT, Membuat Urutan
                                                   Kaedah soal jawab,Memerhati,Membandingkan, dan Projek
                                                   kumpulan





Langkah/
Isi Pelajaran
  Aktiviti   Pengajaran  &                               
Pembelajaran
Catatan
Masa

Aktiviti  Guru
Aktiviti Murid


Set induksi
(3 minit)

Bercerita
dengan panduan buku cerita yang bertajuk “ Anak angsa yang buruk rupa”

1. Guru
    menceritakan 
“Anak angsa yang
buruk rupa”
kepada murid-
murid.
.
2.Guru bertanya :
   “Dalam cerita ini,  
apakah yang telah  
berlaku kepada
anak burung
setelah dewasa?”


3.Guru mengaitkan  
jawapan yang   
dinyatakan oleh
murid dengan jenis
haiwan yang tidak
menyerupai ibu
bapa.
  


1.Murid-murid 
   mendengar cerita
   daripada guru.




2.Murid menjawab:  
   “Anak angsa telah
bertukar menjadi
seekor angsa
yang cantik
setelah besar.”


     

Buku cerita

Kaedah bercerita



Kaedah soal jawab









Langkah 1

(10 minit)












1. Jenis haiwan   
berlainan rupa  
dengan ibu
bapa.





2.Kitar hidup
   rama-rama dan
   katak.





1.Guru
   menggunakan
   power point untuk
   memperkenalkan 
   jenis haiwan yang
   tidak menyerupai
   ibu bapa.  (katak 
   dan rama-rama)
  
2. Guru
    menerangkan
    kitaran hidup katak 
    dan rama-rama.





3.Guru menyuruh 
   murid-murid
   menyatakan ciri-ciri
   berudu dan
   beluncas
   berbanding dengan
   ibu bapa haiwan
   tersebut.

1.Murid  
   memerhatikan 
   gambar-gambar 
   yang dipamerkan
   melalui Power 
   Point.



2.Murid mendengar  
   penerangan guru
   mengenai
   perubahan rupa
   bentuk haiwan
   semasa
   tumbesaran.


3.Murid diminta 
   menyatakan ciri-
   ciri yang berlainan
   dari segi
   perubahan rupa
   berdasarkan
   kitaran hidup
   katak dan rama-
   rama.




Power Point

Memerhati






Penerangan








Mencirikan

Membanding

Menyatakan

Langkah 2

(10 minit)

1.Peringkat
   tumbesaran
   haiwan

1.Guru mengedarkan
   lembaran kerja  
   kepada murid-
   murid.

2.Guru memantau
   sambil memberi
   bimbingan ketika
   murid menjawab
   soalan lembaran  
   kerja.



1.Murid-murid
   menjawab soalan
   lembaran kerja.


Lembaran kerja
1 & 2 (set 3)

Langkah 3

(5 minit)




1.Guru memilih 
   seorang murid 
   untuk menyatakan
   jawapan bagi
   setiap soalan
   dalam lembaran
   kerja.
.


1.Murid
   membentangkan
   jawapan di depan 
   kelas.




Penutup

(2 minit)

Membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan





1.menyenaraikan 
   jenis haiwan 
   yang berlainan
   rupa dengan
   ibu bapa.

2.menyatakan  
   kitaran hidup
   rama-rama dan  
   katak.




1.Guu menaksir
   kefahaman murid
   dengan bersoal
   jawab.






2.Guru menaksir  
   kefahaman murid
   dengan memberi    
   kuiz pendek.

1.Murid menjawab  
   soalan yang
   dikemukakan oleh
   guru.






2.Murid menjawab 
   kuiz pendek.


Penaksiran

Membuat
kesimpulan